Strona główna


Kim jesteśmy i co robimy? 

         Jesteśmy grupą ludzi, którzy nie potrafią biernie przyglądać się, jak silniejszy bije słabszego. Nie będziemy biernie patrzeć na to, jak agresor morduje cywili, gwałci dzieci, niszczy niewinnym ludziom dobytek ich całego życia.
Dobrze wiemy z naszej historii jak gorzko smakuje samotna walka. Tak było w 1939 roku. Tak było w roku 1944...
          Ale przede wszystkim sprzeciwiamy się twierdzeniom, że to nie jest nasza wojna, że "nasza chata z kraja", że może - jak zniszczą Ukrainę - to dalej już nie pójdą...
          To jest nasza wojna - Twoja i moja.
          A Ukraińcy walczą nie tylko o swoją wolność, ale i o naszą.
          Po 24 lutego 2022 roku otworzyliśmy szeroko ramiona i przyjęliśmy w naszych domach uchodźców z Ukrainy. Część z nich wróciła już do Ukrainy, część została w naszym kraju. Wspólnie z tymi, którzy wrócili i wspólnie z tymi, którzy zostali chcemy pomagać i pomagamy walczącym. Nie zajmujemy się uzbrojeniem, ale chcemy pomóc w zaopatrzeniu ukraińskich żołnierzy w podstawowe przedmioty, które służą ich bezpieczeństwu, zdrowiu i życiu.
          Jak do tej pory nie stworzyliśmy formalnej organizacji. Obawiamy się, że czas, który chcemy przeznaczyć na pomoc, musielibyśmy przeznaczyć na "działania papierkowe". Jeżeli trzeba ponieść koszty - ponosimy je z własnej kieszeni. Jeżeli trzeba wykonać jakąś pracę - robimy ją kosztem własnego czasu.
Nie prowadzimy zbiórek finansowych. Jedynie pośredniczymy w przekazywaniu darów rzeczowych między różnymi ludźmi dobrej woli w Polsce, a ukraińską fundacją charytatywną z Iwano-Frankiwska. Wiele osób w kraju chce pomagać, ale nie wie jak, boi się oszustów, naciągaczy albo uważa, że pomaganie wymaga dużo czasu. Tym wszystkim osobom, które chcą pomóc, będziemy to ułatwiać - tak, aby ich pomoc była najbardziej efektywna, aby bez zbędnych pośredników trafiła tam, gdzie jest potrzebna.
          Jesteśmy z różnych miejsc w kraju (nie tylko z Limanowej), reprezentujemy różne zawody. Poznaliśmy się poprzez chęć pomocy, która jest głównym motywem naszego działania.
          Wierzymy, że jest do dobra inwestycja w naszą przyszłość. Mamy marzenie, że przyjaźń Polski i Ukrainy, a także innych narodów, z którymi zgodnie żyliśmy w graniach Pierwszej Rzeczypospolitej, doprowadzi już niebawem do powstania w ramach Unii Europejskiej i w ramach NATO Wspólnoty Narodów Międzymorza. Wtedy nasze bezpieczeństwo, bezpieczeństwo naszych dzieci i naszych wnuków, bezpieczeństwo naszych domów, będą przede wszystkim w naszych rękach. Razem będziemy silni i razem zapewnimy tej części Europy pokój.